Köpeğime “Hayır” Komutunu Nasıl Öğretebilirim?

Köpekler, çok zeki canlılardan biridir. Ancak ırkına da bağlı olarak zaman zaman sizi bıktırabilirler. Bu durumda ‘hayır’ komutunu öğretmeniz sizin açınızdan çok avantajlı olacaktır.

Köpeğime “Hayır” Komutunu Nasıl Öğretebilirim?

“Köpeğime ‘hayır’ komutunu nasıl öğretebilirim” sorusu özellikle ilk defa bir köpek edinenler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Köpekler, çok zeki canlılardan biridir. Ancak ırkına da bağlı olarak zaman zaman sizi bıktırabilirler. Bu durumda ‘hayır’ komutunu öğretmeniz sizin açınızdan çok avantajlı olacaktır. En azından bu kadarını bilmesi, hem evde hem de dışarıda köpeğinizle daha rahat zaman geçirmenizi sağlar. Peki, köpeklere hayır komutu nasıl öğretilir?

Köpeklere Hayır Komutunu Öğretmek

Köpeğinize hayır komutunu öğretmek başlarda zor görünebilir. Bu noktada köpeğinizin ırkının da bir faktör olduğunu belirtmek gerekir. Bazı köpekler, temel eğitime çok daha açıkken bazılarının eğitilmesi zor olabilir. Buna karşın tüm köpeklere hayır komutu öğretilebilir. Bu biraz beceriniz, biraz da sabrınızla ilgilidir. Köpeklerin eğitimi genel olarak düşünüldüğünden daha zordur.

Köpeklere temel komutları öğretirken dikkat etmeniz gereken birçok nokta vardır. Her ne kadar oldukça zeki hayvanlar olsa da, sabırlı olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Genel olarak eğitimler, yavruyken verilmek istenir. Ancak bu dönemde köpekler çok hareketli ve fazlasıyla oyuncudur. Bu da onların odak sorunu yaşamalarını ve hızlı biçimde sıkılmalarına neden olur. Böylesi bir odak sorunuyla karşılaştığınızda asla ses yükseltme, kızma gibi davranışlara girmemeli; anlayışlı ve sabırlı davranmalısınız. Eğitimlerin, yavru köpeklerin sıkılmayacağı hale getirilmesi gerekir. Eğitim sırasında köpeğinize herhangi bir şekilde şiddet gösterirseniz; ilerleyen dönemlerde ciddi davranış bozuklukları ortaya çıkabilir. Bu nedenle evcil dostunuza sözlü ya da fiziksel şiddet uygulamamaya dikkat etmelisiniz.

Bir köpek sahiplenen herkes, en azından “hayır” komutunu anlamasını ister. Söz dinlemeyen bir köpekle evde ya da dışarıda yaşamak çok zorlayıcıdır. Bu nedenle hayır komutunun öğretilmesi; herkes için konforlu bir hayatın anahtarlarından biridir. “Hayır” komutu köpeğinizi; saldırgan köpeklerden, araçlardan, kötü niyetli insanlardan korumanız için önemlidir. Peki, köpeğinize hayır komutunu nasıl öğreteceksiniz? Köpeğiniz bu komutu ne kadar sürede öğrenebilir?

Köpeklere Hayır Komutu Öğretme Yöntemleri

Köpeklere hayır komutunu öğretmek için birçok farklı yöntem vardır. Bu yöntemler arasında en popüleri ise ödüldür. Hayır komutu öğretirken, sevdiği bir ödül maması, oyuncak ya da bir aktivite onu motive edecektir. Yapmanız gereken tek şey; köpeğiniz yanlış bir eylem yaptığında ona “hayır” komutunu vermek ve buna uygun davrandığında ödüllendirmek olacak. Bu sayede evcil dostunuz, verdiğiniz “hayır” komutuna uyduğunda ödüllendirileceğini bilir ve zamanla buna alışır.

Köpeğinize eğitim vermek hayatınızı büyük oranda kolaylaştırır. Bunun yanı sıra köpeğinizle aranızdaki bağı da güçlendirebilirsiniz. Ödül yönteminde; köpeğiniz hem sevgi hem de ödül kazanırsa size güveni çok daha artacaktır. Bu da aranızdaki sevgi bağının giderek güçlenmesini sağlar.

Adres

Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi, No: 12/6, Çankaya/Ankara

İletisim

+90 850 840 03 39
info(at)patiwe.com