Kediler Günde Kaç Saat Uyur?

Kediler günde kaç saat uyur sorusu, evini bir kediyle paylaşan herkesin aklına en azından bir kez gelmiştir. Kediler günde ortalama olarak 15 saat uyurlar.

Kediler Günde Kaç Saat Uyur?

Günde 15 saat uyku süresi, duruma göre çok daha fazla olabilir. Yavru kediler için ayrı yetişkin kediler için ayrı, yaşlı kediler için ayrı uyku sürelerinden bahsedebiliriz. Bu süre ancak “kediler ortalama kaç saat uyur” sorusuna verebileceğimiz bir yanıttır.

Bu yazımızda kediler ne kadar uyur sorusuna odaklanarak, uyku alışkanlarına dair detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Kediler Neden Çok Uyur?

Kediler doğaları gereği avcı hayvanlardır ve daha çok şafak vaktinde aktif olurlar. Kedinizin gündüz uyuyup, gece hareketli olduğunu gözlemliyorsanız, nedeni tamamen bundan kaynaklıdır.

Kediler avcı içgüdülerine sahip olsalar da doğal yaşamda aynı zamanda kendilerini korumaları gerekir. Bu sebeple özellikle gündüz saatlerinde sessiz, güvenli alanlarda uzun zamanlar geçirir. Bu kedilerin hayatta kalma stratejilerinin bir parçası olarak evrimleştirdikleri özelliklerden biridir. Gündüz bu sessiz ve güvenli alanda bulunmanın bir parçası da uykudur. Bütün gün bu zamanı daha az enerji sarfiyatı için kullanmanın en iyi yöntemlerinden biri uykudur.

İşte tıpkı doğada yaşayan vahşi kediler gibi evcil dostlarımızın uyku alışkanlıkları da bu evrimsel gerçeğe dayanır. Sonuç olarak kedinize gündüz uyuyup, gece sürekli olarak hareketli olduğu, ses çıkardığı ve yaramazlık peşinde olduğu için kızmayın. Doğaları bunu gerektiriyor.

Her ne kadar insanlara oranla daha fazla uyuyor olsalar da, tıpkı bize benzer bazı uyku evrelerinden geçerler. Yoğun bir hareketliliğin ardından kedinizin çok hızlı biçimde derin bir uykuya geçiş yaptığını görebilirsiniz. Bu süreçte öncelikle dalga uykusu ardından da REM fazı başlar.

Bu noktada ilginç bir bilgi vermek gerekirse, REM fazında kediler de insanlar gibi rüya görürler. Bu fazla kedilerin göz kapağının hızlı biçimde hareket ettiğini görebilirsiniz. Yine uyku sırasında patilerinde hareketler görebilirsiniz.

Kediler Günde Kaç Saat Uyur?

Bu başlık altında, kediler kaç saat uyur sorusuna yanıt vereceğiz. Elbette bu yanıtların her kedi için, her durumda geçerli ve kesin olduğunu düşünmemelisiniz. Bunlar genel olarak ortalama rakamları ifade etmektedir.

1. Yavru Kediler Kaç Saat Uyur?

Yavru kediler, bir gün içinde 20 saat boyunca uyuyabilirler. Uyanık oldukları kısa süre içinde ise çok enerjiktirler. Yavru kediler, uyandık oldukları sürede etraflarında insan varsa, etkileşime girmekten çekinmezler. Bu süreçte mümkün mertebe kedinize güven vermelisiniz. Yetişkinlik döneminin ilk evrelerinde uyku süreleri kısalırken, hareketlilikleri de artar.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi yavru kedilerin uyku alışkanlıkları, çeşitli faktörlerden etkilenebilir. Dolayısıyla 20 saat aslında ortalama olarak değerlendirilebilir. Kediler uyumak için güvenli ve sessiz bir ortam ararlar. Ayrıca kediniz uyuyorsa, rahatsız etmemeniz de önemlidir. Uyku süresi kedilerde de bilişsel gelişim için önemlidir.

2. Yetişkin Kediler Ne Kadar Uyur?

Yetişkin kediler günde 12-16 saat aralığında uyurlar. Genel olarak yetişkinlik dönemlerinde bu saatler esneme ihtimalini de gözden kaçırmamalısınız. Kedinizin uyku düzenini takip etmekte fayda vardır. Bu sayede herhangi bir uyku problemi çektiğinde fark edebilirsiniz. Bu da olası sağlık sorunlarının önüne geçmenize yardımcı olur.

Yetişkin bir kediniz varsa ve beklenenden çok daha uzun süre uyuyorsa bu bir sağlık sorunun habercisi olabilir. Uyku sorunları özellikle kronik böbrek sorunlarının habercisi olabilir. Bu nedenle kediniz beklenenden daha uzun uyuyorsa, bir veteriner hekime danışmanız faydalı olacaktır. Böbrek hastalıklarının yanı sıra artrit gibi ağrıya neden olan sorunlarda kedilerin daha fazla uyumasına neden olur.

Bunların yanı sıra beklenen az uyku da soruna yol açabilir. Özellikle kediler az uyuduğu ve buna karşın çok enerjik olduğu zaman tiroit bezlerinin aşırı çalışması gibi riskler söz konusu olabilir. Elbette her uyku saati esnekliği bir hastalığı göstermez. Fakat tetikte olmak, erken teşhis açısından son derece önemlidir.

3. Yaşlı Kediler Günde Kaç Saat Uyur?

Yaşlı kediler, günde ortalama olarak 18-20 saat boyunca uyurlar. Bu durum kaç yaşında olduklarına, cinslerine, ortama, alışkanlıklarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Kediler yaşlanmaya başladıklarında enerjileri de giderek düşmeye başlar. Bu sebeple yetişkin kediler, gençlere oranla daha çok uyur. Bu noktada kediniz belirli bir yaştan sonra giderek daha fazla uyumaya başladıysa hemen endişe etmenize gerek yoktur.

Yaşlı bir kediniz varsa düzeni artık oturmuşsa, artık tek yapmanız gereken sıcak, rahat ve güvenli bir alan yaratmaktır. Daha az hareket etmesinde genellikle bir sakınca yoktur. Bu noktada artık kedinizin alışkanlıklarına, yemek yemesine, su içmesine dikkat etmelisiniz.

En Çok Uyuyan Kedi Cinsleri Nelerdir?

Kediler günde kaç saat uyur, sorusunun yanıtına birçok faktör etki eder. Bu nedenle her kediden aynı uyku saatini beklememek gerekir. Kedilerin günde ne kadar hareketli oldukları, sağlık durumları, yaşları ve karakterleri uyku süresine etki eder. Bununla birlikte kedilerin cinsleri de uyku süresine etki eden faktörler arasında yer alır. Bazı cinslerin daha fazla uyuduğu bilinmektedir.

· İran Kedisi: İran kedileri uykuyu belki de en çok seven kedilerden biridir. Çok hareketli bir cins değildir. Bu cins bir kediniz varsa sakin bir yaşam sürmeniz muhtemelen daha kolay olacaktır.

· Exotic Shorthair: Sevilmeye bayılan bu kedi cinsi oldukça yumuşak bir mizaca sahiptir. Sesinizi duymanız bile oldukça zordur. Yalnızca rahat bir ortam ararlar. Bu rahatlığı bulduklarında ise sürekli olarak dinlenirler. İlgi istedikleri zamanda ise size mutlaka belli edeceklerdir.

· Ragdoll: Sevecen bir diğer kedi olan Radgoll cinsi, iletişim yetenekleriyle dikkat çeker. Bu kediler dinlenmeyi ve uyumayı en çok seven cinsler arasında yer alır. Hareket etmekten pek hoşlanmayan bu kediler çocuklarla da çok iyi anlaşırlar.

· American Shorthair: Çok popüler bir cins olan American Shorthair, sevgi dolu türlerden biridir. Çok nazik bir doğası vardır ve insanlarla temastan çok hoşlanırlar. Bununla birlikte uykuyu da çok severler. Özellikle insanlarla birlikte uykuya çok düşkünlerdir. Bu cinslerde kilo probleminin ortaya çıkma ihtimalini unutmamak gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Adres

Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi, No: 12/6, Çankaya/Ankara

İletisim

+90 850 840 03 39
info(at)patiwe.com