Çikolata Köpeklere Zararlı Mı?

Çikolata köpeklere zararlı olduğu bilinen gıdalar arasında yer alır. Peki, çikolatanın köpekler için neden zararlı olduğunu düşündünüz mü? Köpeklere çikolata vermek, az miktarlarda dahi olsa sorun yaratır mı?

Çikolata Köpeklere Zararlı Mı?

Köpekler çikolata yer mi sorusu, birçok köpek sahibi tarafından merak edilmektedir. Hatta köpeği yanlışlıkla çikolata yiyenler, bu soruyu panikle aratıyor ve veterinerlerin kapısını çalışıyor olabilirler. İnsanlar tarafından sıklıkla tüketilen bu tatlı besin, köpekler açısından öldürücü dahi olabilir.

Köpekler Çikolata Yer Mi?

Köpeğinize az miktarda dahi çikolata vermeyi düşünüyorsanız, bunu yapmamanızı tavsiye ederiz. Çikolata köpekler tarafından yavaş metabolize edilmektedir. Kakao ağacından elde edilen teobromin, köpeklerin organlarında birikir ve toksik bir hal alır. Teobromin, çikolata içerisinde bol miktarda bulunmaktadır.

Çikolata tüketimiyle birlikte köpeklerde kalp ritmi bozuklukları görülebilir. Bunun yanı sıra kalsiyum miktarı artışı ve zehirlenme de yaşanabilecek durumlardan diğerleridir. Köpeklerde çikolata tüketimi, birçok farklı rahatsızlığa yol açabilir. Belirtileri takip etmeniz önemlidir. Eğer köpeğiniz çok fazla çikolata tükettiyse 4 ila 12 saat içerisinde kusma, ishal, hipertansiyon gibi sorunlar görülebilir.

Çikolata köpeklere zararlı mı, sorusunun en çok merak edilen boyutlarından biri de miktardır. Bir köpek, ağırlığının kilogramı başına 300 miligram çikolata yerse, bu öldürücü olabilir. Bununla birlikte ortalama olarak 80 miligram dahi zehirlenmelere yol açabilir. Sadece 20 miligram çikolata dahi köpeklerde daha fazla su içmesine, idrara çıkma isteğinin artmasına ve ishal gibi sorunlara yol açar.

Çikolata Köpeklere Neden Zararlı?

“Çikolata köpekler için zararlı mıdır?” sorusunun cevabını yukarıda verdik. Peki, neden zararlı olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu sorunun cevabı ise çikolatada yer alan Teobromin bileşeninde yatıyor. Teobromin, kakao ağacının fotosentezi esnasında üretilmektedir. İnsan metabolizması bu bileşeni kolayca sindirebilir. Köpeklerde ise bu durum çok daha yavaştır. Bu nedenle yüksek toksisite düzeyine kadar sindirim sistemlerinde birikebilir.

Çikolatanın köpeklere zararı, türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Aynı zamanda köpeğinizin kilosu ve yediği çikolata miktarı da bu konuda etkilidir. Tüm bunlara karşı az da olsa köpeğinize çikolata yedirmemelisiniz.

Eğer bir şekilde köpeğinizin çikolata yediğini düşünüyorsanız bu durumda kusma, ateş, titreme, ishal, sık sık idrara çıkma gibi semptomlar görebilirsiniz. Bu durumda mutlaka bir veteriner hekimle görüşmeniz gerekir.

Köpeklerin Yiyebileceği Çikolata Miktarı

Köpekler, çikolata yediği zaman içerisinde bulunan teobromin miktarı kilo başına 300 mg boyutlarına ulaşırsa, öldürücü etkiler barındırır. 10 kilo bir köpek 3000 mg teobromin aldığında, öldürücü ölçüye ulaşmış olur. Bu ölçülerde dikkat edilmesi gereken, özellikle küçük ırk köpeklerdir. Küçük ırklarda çok daha tehlikeli bir durum vardır. Az miktarda teobromin alımı köpeklerde sindirim sorunlarına yol açar. Teobromin miktarı arttıkça titremeler, kasılmalar, kalp ritminde bozukluklar başlar. Sonrasında köpekler için hayati tehlike başlar. Evinizde evcil bir dostunuz varsa, ortada kesinlikle çikolata bırakmamaya dikkat etmelisiniz.

Çikolata, zararlı olmasının yanı sıra aynı zamanda köpeklerde bağımlılık yaratır. Köpekler, bir şeyler yerken nerede duracaklarını bilemeyebilir. Bağımlılık sorunu nedeniyle, köpeklerin çikolata için tanıştırılmaması gerekir. Evde olmadığınız zamanlarda köpeklerin çok şımarık olabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle çikolata köpeğinizin asla ulaşamayacağı noktalarda olmalıdır. Eğer böylesi bir durumda kusma, titreme, ishal gibi sorunlar yaşanıyorsa, hemen veterinere başvurmalısınız. Çikolatada bulunan yüksek şekerin de kalp sorunlarına yol açabileceğini unutmamalısınız.

Adres

Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi, No: 12/6, Çankaya/Ankara

İletisim

+90 850 840 03 39
info(at)patiwe.com